S príchodom studených zimných dní nemusíte bicykel odkladať až do nástupu jarnej sezóny. Naopak, dvojkolesový tátoš vás môže sprevádzať aj naďalej, pokiaľ sa na zimné jazdy poriadne pripravíte. To znamená, že zmeneným podmienkam vopred prispôsobíte nielen svoj bicykel, ale aj svoje oblečenie. Pokiaľ si s tým však ešte vždy neviete dať rady, prečítajte si, na čo by ste rozhodne nemali zabudnúť.
Oblečenie na zimnú cyklistiku má svoje špecifiká
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že pri bicyklovaní je pocitová teplota často o niekoľko stupňov nižšia ako reálna. To spôsobuje práve zvýšená rýchlosť pohybu pri bicyklovaní. Aby ste sa uchránili pred náporom studeného vzduchu, odporúčame dôkladne odizolovať prednú časť tela a naopak, chrbtovú časť nechať viac odvetrávať.
Rovnako netreba podceňovať ani vrstvenie. Vrstvenie oblečenia má hneď niekoľko významov. Ak totiž na seba natiahnete viac kusov tenšieho oblečenia, zahreje vás to určite viac ako iba jeden, hoci hrubší kus. Ideálna je základná vrstva funkčného oblečenia, napríklad tenšie tričko priamo pod dres, ktoré dokáže odvádzať pot od tela, predchádzať tepelným stratám organizmu azároveň aj rýchlo vyschnúť.
Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že vrstvenie zahŕňa 3 vrstvy:
- Saciu – odvádza pot smerom od tela
- Termoizolačnú – zabraňuje úniku telesného tepla, čím chráni telo pred chladom
- Ochrannú – vytvára bariéru medzi organizmom a vonkajším prostredím
Základná vrstva funkčného oblečenia sa oblieka priamo na telo
Úlohou funkčného oblečenia je teda nenasať vlhkosť, ale transportovať ju po povrchu vlákien smerom od tela. Tak zostáva pokožka suchá a pot, ktorý vyprodukovalo telo, sa transportuje cez ďalšie vrstvy von. Dokonca funkčná spodná bielizeň z merino vlny dokáže zahriať aj vtedy, keď zvlhne.
Izolačná vrstva chráni pred chladom a vlhkom
Izolačná vrstva je tvorená špeciálnymi vláknami, ktoré sú viazané v osobitnej štruktúre, takže v sebe zadržiava vzduch. Tým sa zabraňuje prestupu studeného vzduchu dovnútra, smerom k telu, ako aj prieniku tepla smerom od tela vonku. Mnohí cyklisti. preferujú ako izolačnú vrstvu zateplený cyklo dres alebo oblečenie zhotovené z materiálov, ako je napríklad fleece.
Na nohy sú vhodné dlhé cyklistické nohavice alebo zateplené zimné cyklistické nohavice. Rozhodne neodporúčame materiály typu bavlna, pretože bavlna pot netransportuje, ale nasiakne ho do vlákna. Takto vlhkosť zostáva priamo na tele, kde neskôr začne nepríjemne chladiť.
Ochranná vrstva tvorí bariéru pred nepriazňou počasia
Vrchné oblečenie, ako sú vetrovky a nohavice, musí byť nielen nepremokavé, ale zároveň aj veľmi priedušné. Membrány používané v bundách majú rôzne parametre priepustnosti vodných pár, ako aj rozličnú odolnosť voči vode. Tieto bundy môžu byť zateplené, ale aj tenké a ľahko zbaliteľné. Dôležitá je tiež odolnosť voči vetru, ktorá zabraňuje tepelným stratám a schopnosť materiálu odolávať mechanickému poškodeniu.
Nezabudnite si chrániť hlavu, ruky a nohy
Na hlavu môžete použiť teplé čiapky, prípadne čelenky a kukly. Určite nevynechajte ochranu krku v podobe goliera alebo šatky, pretože pri nízkych teplotách a silných nárazoch vetra na bicykli je krk vystavený veľmi náročným podmienkam. Na nohy odporúčame kvalitné zimné tretry, ktoré končatiny dokonale odizolujú od chladu a vlhkosti. Ruky si chráňte celoprstovými cyklistickými rukavicami s membránou.