Taký nadštandard, ako sú dve oddelené detské izby, si v dnešnej dobe môže dovoliť len málokto. Najmä v panelových bytoch, kde je potrebné všetko naskladať presne na centimeter. Ak máte dvoch potomkov, alebo zatiaľ jedného, ale druhý je na ceste, čoskoro príde na rad aj otázka, ako zariadiť jednu izbičku pre obe ratolesti.
Základným a najdôležitejším pravidlom je správne usporiadanie a rozmiestnenie v detskej izbe, pričom do úvahy musíme vziať vekový rozdiel medzi deťmi. Aj napriek tomu, že v budúcnosti plánujete vytvoriť súkromnú miestnosť pre každé dieťa, odborníci tvrdia, že sa oplatí, aby deti aspoň zo začiatku vyrastali v jednej izbe. Nielen že budú mať spolu úplne iný vzťah než deti, ktoré sú od začiatku vo vlastnej izbe, ale zároveň sa spolu skvelo vyhrajú a navyše sa naučia aj vzájomnému rešpektu a tolerancii.
VYTVORTE SÚKROMIE
Súkromie by malo mať každé dieťa aj v tom prípade, že sú si vekovo blízki. Predtým, než začnete izbu realizovať, je veľmi dôležité premyslieť, ako možno každej ratolesti zariadiť osobný priestor, v ktorom sa bude cítiť bezpečne a sám sebou. Skvelým riešením ako súkromie docieliť je zaobstarať každý kúsok nábytku dvakrát – avšak pokiaľ je to možné. Posteľ samozrejme musí mať každý svoju, iné to je už ale v prípade písacieho stola, šatňovej skrine a ostatných úložných priestorov.
Častým riešením je poschodová posteľ, ktorá v malom priestore rozhodne príde vhod. Ďalšou vychytávkou, ako vytvoriť aspoň pocitové súkromie, je umiestniť v izbe záves, alebo miestnosť oddeliť obojstranne prístupnými úložnými skrinkami. Spoločné priestory potom vymaľujte a vybavte nábytkom v neutrálnych farbách a každé z detí nechajte, nech si svoju časť izby vyšperkuje podľa svojho. Detská izba totiž patrí obom deťom.
SPRÁVNY VÝBER ÚLOŽNEHO PRIESTORU
Je dokázané, že väčšina detí má viac vecí než dospelí. K tomu výrazne prispieva aj kopa hračiek a pomôcok do školy. Pri zariaďovaní spoločnej izby je s tým treba počítať a tiež sa podľa toho zariadiť. Skvelým riešením sú vstavané skrine alebo rohové skrine do detskej izby, ktoré ponúknu miesto pre všetky oblečenie detí. Pri výbere postele vyberajte takú, ktorá disponuje úložným priestorom, napríklad v podobe zásuvky. Sem môžete uložiť sezónne veci, ktoré niekoľko mesiacov deti nebudú vôbec potrebovať. Do izby vyberte aj praktické boxy, krabice a police, ideálne je oddeľte farebne, aby sa v nich pohodlne hľadalo. Nezabúdajte ani najrôznejšie háčiky, na ktoré možno zavesiť školský batoh, alebo športové potreby.
Pamätajte, že detská izba pre dve deti by mala byť zariadená na niekoľko rokov. Izba, a jej vybavenie by malo spolu s deťmi rásť tak, aby ste ho nemuseli obmieňať každý rok. Pretože v izbe obe deti vydržia možno aj dlhšie, než dosiahnu dospelosť, je ideálne izbu zariadiť tak, aby aspoň tri alebo štyri roky zostala v rovnakom usporiadaní. Potom je treba počítať s tým, že sa nielen nároky, ale aj potreby dieťaťa rozhodne zmenia.
Článok vytvoril copywriter TEXTO.sk.